Marcali Fürdő és Szabadidő Központ energetikai korszerűsítése

Kedvezményezett: Marcali Város Önkormányzata

Támogatás összege: 298 158 710 Ft

Tervezett befejezés dátuma: 2024.12.31.

A projekt célja a fosszilis energiahordozókból származó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, az önkormányzati intézmények hatékonyabb energiahasználatának és megújuló energiafelhasználásának növelése a Városi Fürdő és Szabadidőközpont épületének energetikai korszerűsítése révén.

A projekt keretében megtörténik a Marcali Fürdő és Szabadidő Központ területén található 3 db termálkút eddig nem hasznosított hőenergiájának hasznosítása korszerű víz-víz és kiegészítő földhő-víz hőszivattyús rendszer alkalmazásával, ami kiváltja a jelenlegi fosszilis földgáz energia igényt és jelentősen megnöveli a már eddig is alkalmazott geotermális hőhasznosítás hatékonyságát. Az épület tetőszerkezetén elhelyezett napelemes rendszer révén a geotermális hőhasznosítás a villamos energia igény csekély mértékű növekedése mellett tud megtörténni. A hőszigeteltlen ablak nyílászárók cseréjével és a szükséges hőleadó rendszer korszerűsítés révén a többelemű megújuló energia hasznosítás az épület energiahatékonyságának növelése mellett valósul meg.

 

A projekt hosszú távú célja a fenntartható energiahasználat erősítése Marcali városában. Ezzel kapcsolatosan az elvárt eredmények több aspektusból értelmezhetők:

- A fejlesztés révén hosszú távon jelentősen csökken a Marcali Fürdő és Szabadidő Központ épületének környezetterhelése;

- Az energia racionalizációs célú beruházásokból eredő költségmegtakarítások révén az intézmény dolgozói és az intézmény szolgáltatásait igénybe vevők közvetlenül is tapasztalhatják a fosszilis energiafogyasztás csökkenését és a megújuló energiatermelést – javítva ezáltal a dolgozók és a lakosság energiatudatosságát, ami közvetett módon hozzájárul a lakossági energia racionalizációs beavatkozások megtételéhez.

 

Műszaki-szakmai tartalom:

Hőtechnikai szempontból az épület határoló szerkezetei viszonylag korszerűnek mondhatók: a határoló falak U értéke jellemzően 1,0 alatti, a nyílászárók és üvegfelületek U értéke jellemzően 1,3-1,4 közötti. A határoló falak esetében a külső oldali hőszigetelés a falfelület jelentős részén nem lehetséges, ugyanis az építész terveknek megfelelően elkészült homlokzati anyaghasználat és a tájba és környezetbe illő felületképzés (téglaburkolat, kerámia burkolat és gyalult deszkaborítás, bádogos szerkezetek) ezt lehetetlenné teszi. A nyílászárók jelentős része 2 rétegű hőszigetelt üveg, így ezek cseréje hőtechnikailag egyrészt nem indokolt, másrészt jelentős költségekkel járna. Ezért a projekt csak a hőtechnikai szempontból legszükségesebb és jelentős hőátbocsátási tényező javulást eredményező öltöző épületrész 1 rétegű hőszigeteletlen fa ablakainak (U=4,0 W/m2K) cseréjét tartalmazza (23,2 m2).

A projekt keretében a teljes épület hőigénye termálvízre alapozott, magas szezonális hatékonyságú víz-víz és kiegészítő földhő-víz hőszivattyús fűtési rendszer kiépítésével kerül kielégítésre. A tervezett hőszivattyús hőtermelő rendszer beépített fűtési teljesítménye 366,4 kW (lásd Projekt Terv B/2. 3.3. d) fejezet).

Egy 240 m3-es termálvíz puffertároló kiépítésével e használt termálvizek összegyűjthetők és hőenergiájuk hasznosítható, még abban az időszakban is, amikor a termálmedencék leengedését követően a medencék utántöltése zajlik, hisz ekkor nincs termálvíz hőutánpótlás. A kialakított puffertároló tiszta vizes rekeszéből kiindulva egy földbe fektetett tápvíz vezetékpár látja el a Marcali Fürdő és Szabadidő Központ alagsori hőszivattyús hőközpontjának tömegáram igényét. Emellett kiépítésre kerülnek a termálvíz vezetékek a kültéri gyógymedencéktől a puffertárolóig, valamint a lehűlt termálvizet a befogadóig eljuttató gravitációs vezeték.

A projekt tartalmazza az öltöző épület elavult hőleadó rendszerének korszerűsítését is, melynek során a korszerű hőleadók mellé termosztatikus radiátorszelepek is beépítésre kerülnek. E beavatkozás viszonylag alacsony költséggel jár és jelentősen javítja a fűtési rendszer hatékonyságát.

Annak érdekében, hogy a kiépítésre kerülő geotermális alapú hőszivattyús fűtési rendszer az épület villamos energia fogyasztását csak csekély mértékben növelje, a projekt keretében sor kerül az épület tetőfelületein napelemes rendszer kiépítésére, a HMKE kapacitás határig (inverter teljesítmény: 50 kVA, névleges teljesítmény 60 kWp).


Nyomtatás