Videoton Battery Technologies Kft.

vidi

2018 novemberében a Modern Gyárak Éjszakája program keretében a város lakossága is megtekinthette a Videoton marcali üzemét. Sokan talán nem ismerik az itt folyó termelést, a gyártás itteni történetét. A bemutatásban segítségemre volt Fábián Balázs ügyvezető igazgató, Gyimesi Attila üzemvezető, és Samu Tibor telephelyvezető.


- Miért éppen Marcalit választotta a vezetés arra, hogy bővítsék termelési kapacitásukat?
- Kaposváron 1997-ben kezdtük el az akkumulátorok gyártását. Aztán ez be is fejeződött 2002 végén, amikor a Sanyo Hungary Dorogon gyárat épített. Úgy 5-6 év múlva aztán újra megkeresték a Videotont, mi lenne, ha mi folytatnánk ezt a tevékenységet. Kaposváron már nem volt szabad helyünk, ezért elkezdtünk azon gondolkodni, hogy a megyeszékhely közelében melyik lehet az a település, amelyik infrastruktúrájában szóba jöhetne. Hol tudnánk megfelelő munkaerőt találni? Az akkori igazgatónak, Gerber Andrásnak jutott eszébe a marcali Mustang, az, hogy itt árulják a telephelyet. Sikerült megegyezni az illetékesekkel. Ekkor már csak 1-2 alkalmazott volt itt, de sikerült a régi Mustangosokat visszahívni. Szinte a nulláról indultunk. Nagy hajrá volt az elején, jelentős átalakításokat kellett végezni az épületeknél, hiszen nem voltak alkalmasak a mi profilunkhoz. Hozzánk kellett alakítani az infrastruktúrát. Megváltoztak a csarnokok funkciói, átjárót építettünk az épületek közé. vidi3A Mustang szó szerint mindent eladott, csak a csupasz falak maradtak. Apró lépésekben folyamatosan alakítottuk ki a mostani ismert gyárat. A második nagy üteme az átalakításnak az volt, amikor a lítium-ion akkumulátorok szerelésére alkalmas ESD-s klimatizált csarnokot hoztunk létre. 2008-ban kezdődött el a termelés. Szerencsés időpontban találtunk egymásra. 2008-ban a gazdasági válság idején, mi itt Marcaliban épp felfutóban voltunk. Kaposvári gyáregységünk ebben az időben már rosszabb helyzetben volt. Nagy dolog volt a város életében, hogy idejött a Videoton, hisz a Mustang dolgozóinak szinte azonnal munkát tudott biztosítani.
-Hány fővel indultak?
-Kb. 20 emberrel, az első évben 90-re emelkedett ez a szám. A tavalyi csúcslétszámunk 380 körül volt. Ennek a csapatnak a 10%-a induló ember. Épp decemberben jutalmaztuk a törzsgárda dolgozóinkat, 37-en kaptak díjat.
- Mit termeltek először, és kiknek?
- Akkumulátorokat, tölthető elemeket. 2009-től lítiumos akkukat. Jelenleg 5-6 nagyobb vevővel dolgozunk: pl. Metabo, Procter&Gamble, FDK, Bosch. Jelentősen nőtt a forgalmunk, kiaknáztuk a lehetőségeinket a területen. S fontos, hogy még mindig van szabad gyártóterületünk, csak embereket nem tudunk felvenni.
vidi4- Tehát munkaerőgondjaik vannak. Hogy tudják orvosolni?
- Folyamatosan keressük a szakembereket és a betanított munkásokat. Tavaly már Kaposvárról kellett buszoztatni az embereket Marcaliba. Nagyatád és Csurgó vonalon közvetlen járataink vannak ide. Valahogy nem találjuk meg azokat az embereket, akik valóban szeretnének dolgozni. Furcsa ez a helyzet, mert a megyeszékhelyen is vannak ilyen problémáink, de nem ilyen mértékben. Még súlyosabb gond az, hogy nagyon kevés a nyelveket beszélő műszaki végzettségű dolgozó a városban és környékén. Szerencsének nevezhetjük, hogy egyáltalán sikerült találnunk új műszaki vezetőt.
- Mitől tudnák vonzóbbá tenni a gyárat? Mit tudnak ajánlani a városban lakó fiataloknak?
- Kedvezményes lakáshitelt biztosítunk a műszaki értelmiségnek. Azonnal tudunk alkalmazni gépész -és villamosmérnököket. De keresünk minden olyan szakembert, aki a gyártást támogatja, a minőségbiztosítástól kezdve a logisztikáig. A teljes vezetői gárda-23 fő-átlagéletkora nálunk 40 év, jellemzően mi neveltük ki őket, több mint tíz éve nálunk dolgoznak. Ha valaki bekerül a rendszerbe, és jól dolgozik, annak karrier lehetőséget biztosítunk. Pl. Gyimesi Attila logisztikus volt, aztán üzemvezető-helyettes lett, ma pedig ő az üzemvezető.
- Béren kívüli juttatásokat ad a Videoton?
- Üdülési támogatást, egészségügyi szűréseket biztosítunk dolgozóinknak. Odafigyelünk azokra, akik „többet tesznek le az asztalra”, anyagilag is megbecsüljük őket.
vidi5- Programokat szerveznek-e munkavállalóiknak, a város lakóinak?
- Többet is. Tartunk nagyszabású családi napot a Balatonon, Kaposváron és Marcaliban a fürdőben is. Évzáró rendezvényünk is három helyszínen van. Rendszeresen adunk vért, ide települ ki a Vöröskereszt. Szervezünk diáklátogatásokat, tartunk nyílt napokat, és az idén csatlakoztunk mi is a Modern Gyárak Éjszakája programhoz.
- A város sportját, civil szervezeteit, iskoláit támogatják valamilyen formában?
- Igen. A TAO-ról központilag Székesfehérváron döntenek. Az elmúlt esztendőben, a korábbi évekhez hasonlóan, a Marcali Városi Szabadidő Sportegyesületet támogattuk jelentős összeggel. A különféle programokat ( Borforraló, óvodai bálok, iskolai rendezvények) tárgyajándékokkal támogatjuk.
- Be kívánják-e vezetni az ún. „rabszolgatörvényt”?vidi7- Van kollektív szerződésünk, nem tudunk arról, hogy módosítanánk. Aki akar, az eddig is dolgozhatott többet, s időben ki is fizettük ezért a bérét. Igyekszünk az itt dolgozóknak humánus időbeosztást biztosítani, így pl. van kismama műszakunk.
- Milyen terveik vannak a jövőben?
- A tavalyi évben 20%-ot tudtunk növekedni a kaposvári gyárral együtt. Bővítést most nem tervezünk, esetleg szereléseket hozunk ki Kaposvárról szükség esetén. Az akkumulátoros területnek óriási jövője van, hiszen mindig újabb termékek jelennek meg, amelyek ezt igénylik.
HCSGY

 


Nyomtatás