Tanai Bernadett a GAMESZ régi- új embere

 

tanaibSzűk két év alatt harmadszor történt vezetőváltás a város egyik legfontosabb intézményében, a város üzemeltetéséért felelő GAMESZ élén. Szerencsére ez alkalommal olyan jelöltet sikerült találni, aki már az előző két vezető mellett helyettesként, aztán az átmeneti időszakban ügyvivőként is helytállt, bizonyított. Talán a sors fintoraként két erős férfi után, egy törékeny, de annál kitartóbb, szelídségében is határozott hölgy, Tanai Bernadett, ez év nyarától irányítja a városi GAMESZ –t. A leírt előzmények, valamint sportolói, sportvezetői múltja miatt azt gondolom, kevés ember van a városban, aki ne ismerné Őt ! Kinevezése apropóján kérésére mellőzném a bemutatását, elsősorban a szervezettel kapcsolatos terveiről kérdeztem:

 

Tanai Bernadett:

-Mint említetted, összesen négy hónapot dolgoztam Szaka Zsolttal, majd az átmeneti időszakban megbízott vezetőként, végül 2015 dec. 1-től Rubecz Zoltán helyetteseként, és a kertészeti szakág vezetőjeként már jócskán belekóstolhattam az intézmény működésébe. Mégis nehezen szántam rá magam a vezetői pályázat benyújtására, de végül a közvetlen kollégák támogatása, biztatása sokat nyomott a latban.

Mi volt nehezebb a számodra? Megfelelni a sokrétű feladatnak, vagy fiatal nőként elfogadtatni magad vezetőként is ?

No hát, egyik sem volt egyszerű:  Rengeteg műszaki jellegű  probléma adódik, ami számomra nem igazán testhez álló, viszont ezek  megoldásában mindig számíthatok a kollégáim segítségére. Saját szakterületem a kertészet, amit továbbra is én viszek, e mellett, bár pénzügyeinket az önkormányzat intézi, nem árt, ha én is képben vagyok. És akkor még nem beszéltünk az intézmény, mint szervezet ügyeiről. Jellemzően sok az idősebb munkavállaló, velük épp úgy meg kell találni a hangot, mint a fiatalabb korosztályokkal.

Meg vagy elégedve az intézmény un. „tárgyi és személyi feltételeivel „ ? Van elegendő gép és ember a feladatok ellátásához?

Összességében nem panaszkodom! Az munkaerő rendelkezésünkre áll, bár nem könnyű jó szakembereket találni. A különböző pályázatoknak köszönhetően jelentősen javult az elmúlt időszakban a gépparkunk! Elsősorban a hegyi utak karbantartásánál nagy segítség az újonnan kapott gépek egy része, de például a térkövezéshez is vannak már eszközeink. Az önkormányzati utak kátyúzását vállalkozóval végeztetjük, de a parkok, terek, városközpont karbantartása ránk hárul. A régebbi gépeink jó részt már elavultak, fenntartásuk, karbantartásuk sok energiát, pénzt felemészt, ezért tervezem ezek fokozatos cseréjét.

A közmunka program segít megoldani a feladataitokat? Milyen tapasztalataid vannak a munka hatékonyságát illetően?

Jelenleg 64 fő közmunkást foglalkoztatunk, Bizét és Horvátkutat is beleszámítva. A hegyi utak karbantartása, az ároktisztítás, a parkok, közterületek tisztántartása, az utak menti gyomirtás, mind- mind az Ő feladatuk. Nagyon sok a munka, még legalább 20 főt tudnánk foglalkoztatni.

Mi a helyzet a városrészekben, jut energia, munkáskéz az ottani problémák megoldására?

A városrészek esetében egyrészt a helyben lakó közmunkásokkal oldjuk meg a feladatokat, vagy Gyóta és Boronka estében szükség szerinti utaztatással.

Itt szeretném megköszönni a helyi képviselők odafigyelését, segítségét: észrevételeikkel, javaslataikkal jelentősen támogatják munkámat, hiszen egyszerre nem lehetek ott mindenhol. Ugyancsak köszönet illeti a boronkai nyugdíjas néniket, akik nagyon szépen rendben tartják a városrész közterületi virágágyásait.

Nagy felháborodást váltott ki a nyár elején a fák E.ON általi „gallyazása”, amit sokan valóságos rémálomként éltek meg. Elszomorító, felháborító volt az a vandálság, ahogy elbántak a gyönyörűen virágzó fákkal, egész utcákat letarolva. Tehettek a jövőben a hasonló esetek megakadályozására?

Sajnos nem sok beleszólásunk van! Még csak bejelenteniük sem kell, hogy mikor végzik el a csonkítást. Amit tehetünk, az a kármentés . A tavasz beköszöntével újra formázzuk, a megmenthető fákat , illetve cseréljük az elpusztultakat. Figyelünk rá, hogy a jövőben csak gömbfákat ültessünk a vezetékek alá.

Városlakóként azt látom, hogy évről-évre virágosabbak, szebbek a közterületek, gondozottabbak a parkok, de persze mint sokan mások én is úgy gondolom, hogy lehetne még több fű, fa, virág, és kevesebb szemét. Teljesülhet a kívánságunk?

Szándékaim szerint igen, én is azon vagyok, hogy növeljük a gondozott zöldterületek, virágágyak nagyságát. Viszont szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy lehetőségeink korlátozottak anyagi és emberi szempontból egyaránt. A virágokat pótolni, gondozni is kell, a parkokat szintén állandóan fel kell újítani, gondozni kell. Szép példáink vannak a közösségi szerepvállalásra is e téren – lásd Noszlopy iskola és környéke, - nagyon jó lenne, ha egyre többen csatlakoznának ezekhez a kezdeményezésekhez, ez esetben egész évben szép, virágos utcákon sétálhatnánk.

Jó néhány városban jártam az elmúlt években tapasztalatszerzés céljából, összehasonlítva azt látom, hogy kevés olyan város van, ahol annyi szép zöldterület van, mint Marcaliban, a fák, cserjék változatossága szinte egyedülálló. Ez a legszebb része a munkámnak, a parkjainkat járva valóban büszkeség tölt el, s remélem, hogy ezzel az olvasók is így vannak.

A szemetelés sajnos még mindig „népbetegség”, a mellett, hogy nagyon sokan odafigyelnek a környezetükre, folyamatosan küzdünk a tisztább városképért. Példaként említem, hogy két ember napi 8 órában járja a várost és folyamatosan gyűjti a szemetet. Elsősorban a buszmegállók, bevásárlóközpontok környéke a problémás, ezért ezekre a helyekre a közelmúltban újabb kukákat is kihelyeztünk. Sajnos sokan még mindig” nem találják” meg a szeméttárolókat!

Mit szeretnél a közeljövőben megvalósítani?

- Az évszaknak megfelelően, most a legfontosabb a fásítás. A már említett pótlásokon kívül az Arany János utcában, Marczali Henrik utcában, a Piac-téren, és a Hársfa utcában szeretnénk végezni az ültetéssel még az ősszel. A virágágyásokból eltávolítjuk az egynyári növényeket, cserjéket, rózsákat is ültetünk. Lassan lejár a fűnyíró szezon, a gépeket átalakítjuk, felkészítjük a téli munkákra.  Tavasszal folytatjuk a virágágyások kialakítását a Széchenyi utcában, és a gombai buszmegálló környékén, a Liszt Ferenc- Táncsics utca sarkán évelőket telepítünk. Ezek a mindennapi feladatok, de amit már két éve tervezek, és valóban szeretnék megvalósítani, az egy igazi összefogás a szebb, tisztább, élhetőbb városért: Azt tervezem, hogy kora tavasszal akciókat indítunk: a legszebb virágos udvar, erkély, társasházi előkert, sőt a legszebben dekorált üzletek is nevezhetnének ,és a szerény díjazás mellett egy évig viselhetnék a kitüntető címet. Azt gondolom, ha sokan részt vesznek a „ játékban „ azzal mindnyájan csak nyerhetünk !

Sok sikert a munkádban, a sportban és a magánéletben egyaránt!

Bőszné Kiss Katalin

 


Nyomtatás