MARCALI-KUPA RAPID SAKKBAJNOKSÁG

2023. szeptember 30-án új helyszínen, a GYÉK épületében gyülekeztek a sakk szerelmesei, hogy eldőljön, kié lesz az idén a vándorserleg. A verseny rendezője a Somogy Megyei Sakkszövetség és a Marcali VSZSE Sakkszakosztály volt. A versenybírói feladatokat Szijártó Attila I. osztályú versenybíró látta el. A lebonyolítás 7 fordulós svájci rendszerben történt 20-20 perc órahasználattal, a FIDE rapid szabályai szerint.

Az alábbi korcsoportokban mérkőztek meg egymással a versenyzők: A. bárki, aki a versenykiírás feltételeit elfogadja, B. 2009. január 1. után született fiúk és lányok, C. 2013. január 1. után született fiúk és lányok / Felversenyzés lehetséges./ Az A. csoport 1. helyezettje Marcali Város Sakkbajnoka vándorserlegét kapta meg egy évre. A versenyünk egy állomása volt a „10 VÁROS A MAGYAR SAKKOZÁSÉRT” programnak.
Guricza Gyula főszervező elmondta, az első hivatalos versenyt 1999-ben rendezték meg a városban. Előtte már volt ugyan két városi bajnokság, de ezeket még nem jegyezték hivatalosan. Volt kihagyás a Covid miatt, most azonban újra megmérkőzhetnek egymással a versenyzők. Eleinte még nem volt nyílt a verseny, a város sakkozóinak hirdették csak meg. Aztán igény lett arra, hogy a tágabb környék településeiről is jöhessenek a sportolók. Ma már érkeznek Szombathelyről, Siófokról, Nagykanizsáról is. Közel nyolcvan a résztvevők száma, korosztály szerint a legfiatalabb 2016. novemberében született, a legidősebb pedig 1941-ben.

Pontokban a legerősebb közülük Haszon Dávid, aki a mi versenyzőnk. Az egyesületünkben 36 versenyzővel dolgoznak, péntekenként tartanak edzéseket. Ezen kívül a Mikszáth Kámán Általános Iskolában foglalkozik két korcsoportban klubnapközi jelleggel gyerekekkel. Nekik nincs nevezési díj ezen a versenyen, de a többieknek is jelképes ez az összeg.

Két mérkőzés között beszélgettünk Haszon Dáviddal:
-Mióta versenyzel?
-2000 óta. Édesapám tanított meg sakkozni. Az első játszmám a lengyeltóti csapat tagjaként vívtam a megyei másodosztályban, úgy rémlik, veszítettem. Néhány hónap múlva megnyertem az elsősök között a megyei diákolimpiát. Ekkortól meg vagyok fertőzve a sakkal. 15 éve vagyok tagja a marcali csapatnak.

sakk4

- Mennyi időt edzel?
- Minden nap. Siófokon edzőként az utánpótlással foglalkozom, online is oktatok.

- Célok, tervek?
- Az, hogy kiváló tanítványaim meghaladjanak engem. Boldog, kiegyensúlyozott felnőttek legyenek belőlük. Ha emellett még jól is sakkoznak, az még külön öröm lenne. Végül mindenképpen kiemelném Guricza Gyula nevét, az ő tanítványa vagyok. Abban, hogy FIDE-mester, és Marcali Év Sportolója lettem 2022-ben, óriási szerepe van.

sakk3

Természetesen megkérdeztük a versenyen a legfiatalabb és legidősebb sakkozót is. Steinmetz János 1. osztályos tanuló, egy éve sakkozik már.

- Kinél tanulod a játékot?
- Gyuszi bácsinál és Ildikó néninél.

- Mit szeretsz ebben a sportban?
-Szeretem a logikáját, azt, hogy gondolkodni kell mérkőzés közben. És nyerni is szeretek. A jövőben is indulok majd versenyeken, ma nyertem ddig két játszmát.

Babits Andrásról már olvashattak a M. Naplóban a 2018-as 4. számban.
- 65 éve sakkozom. Ebben a sportban benne van minden. Barátság, fantázia, kombináció és még sorolhatnám. Én is a marcali csapat tagja voltam, de nemrég elköltöztem Nagykanizsára.

sakk5

- Ott is talált sakk közösséget?
- Csütörtökönként jövünk össze idősebb társaimmal a klubban. Már ritkán versenyzem. Inkább a közösségé lett mára a főszerep. De visszahúz a szívem ide Marcaliba, mint ma is.

Felnőttként már kevés hölgyet látunk versenyezni. Ezen a bajnokságon is csak ketten indultak. A kicsik között még van, aztán valahogy elfogynak.

Zajcsuk Eliza a marcali klub tagja:
-Általános iskolában nyolc éven át sakkoztam Gyuszi bácsinál. Aztán én is abbahagytam, de most újra elkezdtem. Egyesületi tag vagyok, van versenyengedélyem is. Szeretek csapatban lenni.

- Mit szeretsz a sakkban?
- Gondolkodást, kitartást és türelmet igényel, csendben lehet űzni. Meg kell az itteni gyerekeket dicsérni, nagyon jól viselkednek. Ma két pontot szereztem a hétből, én ezzel elégedett vagyok, szoros, nagy küzdelemben kaptam ki.

S végül a díjazottak:

Marcali-Kupa Rapid Sakkbajnokság
1. helyezés: Dr. Link Ulrich (Ő 2023-ban Marcali Város Sakkbajnoka, aki a Marcali VSZSE sakkozója.)
2. helyezés: Bihary Soma Botond
3. helyezés: Tóth Tibor